
Sinnitellen ja ideoiden koronan jälkeen
📅 February 04, 2025
•⏱️1 min read
Sinnitellen ja ideoiden
Kunnassamme on selvitty tähän mennessä koronasta suhteellisen vähin vaurioin - sairastuneita on alle valtakunnan tilastointikynnyksen. Yrittäjät ovat kokeneet taloudellisia tappioita, mutta pikkuhiljaa asiakkaat näyttävät jälleen löytävän palvelut ja me jokainen voimme osaltamme tukea ostamalla paikallisia tuotteita ja palveluja. Korona karenssin henkisiä vaurioita on tässä vaiheessa vielä vaikea mitata.
Isot työnantajat kuten Yara ja Lennosto ovat välttyneet lomautuksilta ja vaikutukset kunnan verotulokertymään näkyvät vasta viiveellä. Kotoilu ja hyggeily ilmiöinä aiheuttavat sen, että esimerkiksi puutarhamyymälöissä ja puutavaraliikkeissä, myydään jo eioota ja vähittäiskauppa kuljetuksineen tuo uusia toimintamalleja kuluttajille.
Reilu kolme kuukautta sitten äkkiseltään tullut virus edellytti nopeaa reagointia myös päätöksentekoon ja sopeutumista muuttuviin olosuhteisiin elämän eri osa-alueilla, ihan ilman muutosvastarintaa ja valitusosoitetta. Ratkaisuja helpotti, että ohjeet saneltiin ns. ylhäältä ja tilanne koettiin kaikkialla vakavana. Maiden rajat sulkeutuivat, jopa Uusimaakin joutui saarroksiin ja ikäihmiset suljettiin seinien sisälle eristykseen. Covid-19 ei ole poistunut, vaan virus saattaa ryöstäytyä uudelleen holttiokäyttäytymisen seurauksena, joten edelleenkin meillä jokaisella on vastuu itsestä ja toisista!
Teimme päätöksen digiloikasta ihan konkreettisesti ICT- toimintojen ulkoistuksella ja kehittämisnäkymillä. Siilinjärven uutena visiona lienee olla jatkossa maan johtava etätyökunta. Etätyön eduilla säästetään julkisia seiniä, parannetaan yhteyksiä ja toivotaan kuntaan ns. maallemuuttajia.
Korona korosti uusia työnteon malleja ja tilan tarvetta asumiseen. Meillä asuntorakentamisen painopiste näyttäytyy Etelä-Siilinjärvellä, mutta myös kunnan länsiosassa on kaavoitettuna hyvää tonttimaata ja toivottavasti maanomistajat kysynnän mukaan sitä lisää tarjoavat.
Katse on positiivisesti tulevaan, vaikka Siilinjärvellä on monia ulkoisia ympäristöhaasteita: Yara ja sen vaikutukset mahdollisten uusien esiintymien myötä, Etelä-Siilinjärvellä ilmavoimien alueen laajeneminen ja lentomelu sekä uusimpana Sorsasalon teollisuusjäteaseman laajennussuunnitelmat. Monenkohan muun kunnan pinta-alasta yhtä iso osa on haasteellista aluetta? Kaikissa hankkeissa YVA arvioinnit tehdään huolella ja uusinta tekniikkaa hyödyntäen sekä useita eri osapuolia kuullen. Nyt vaaditaan samalla tavoin sopeutumista kuin tuossa yllättävässä koronassa, sillä hankkeet ovat maakunnallisesti ja laajemmaltikin tärkeitä työllisyyden ja näkyvyyden kannalta. Woodhope- hanke sellaisenaan haudattiin; jospa puurakentaminen toteutuisi jatkossa jossain muodossa asuin- ja julkisessa rakentamisessa. Tarinan vastaanottokeskuksen tyhjeneminen tuli yllätyksenä ja kiinteistö saattaa vielä päätyä mukaan päätöksentekoon; olisiko siitä remontoituna uudeksi kuntalaisten taloksi, hotelliksi tai peräti kulttuurikeskukseksi. Ulkoiset puitteet ovat ainakin loistavat!
Kirjoittaja on siilinjärveläinen kuntapäättäjä